تبلیغات
CLSK - جدول تناوبی
 

جدول تناوبی

نوشته شده توسط :سپهر کیهانی
سه شنبه 27 مهر 1389-05:41 ب.ظ

جدول تناوبی عناصر, یکی از معروف ترین نماد های علمی است.این جدول را می توان بر روی هر آزمایشگاه یا کلاس درس شیمی در سراسر جهان مشاهده کرد.در واقع برخی پیش بینی می کنند که این جدول سندی است که معمولاُ همه ی افراد با هر اندازه بینش نسبت به جهان,با آن مواجه خواهند شد.
 این جدول... 
  

جدول تناوبی عناصر, یکی از معروف ترین نماد های علمی است.این جدول را می توان بر روی هر آزمایشگاه یا کلاس درس شیمی در سراسر جهان مشاهده کرد.در واقع برخی پیش بینی می کنند که این جدول سندی است که معمولاُ همه ی افراد با هر اندازه بینش نسبت به جهان,با آن مواجه خواهند شد.
این جدول قابل توجه چیست؟این جدول فهرستی از همه ی عناصر ساخته شده است(یعنی مواد شیمیایی خالصی که نمی توانند به مواد ساده تر تفکیک شوند)را ارائه می دهد.92عدد از این عناصر به طور طبیعی در زمین یافت می شوند.علاوه بر مواد موجود در طبیعت,همه ی مواد ساخت بشر نیز به صورت خالص یا مخلوط,از این عناصر ساخته می شوند.
اما جدول تناوبی,بسیار بیشتر از یک فهرست سساده ارزش دارد.این جدول,هم چنین ابزار قوی برای درک عناصر است.اصطلاح تناوب به الگوی تکرار شونده اطلاق می شود,و جدول تناوبی,عناصر بر اساس الگوی تکرار شونده ای  از خواص شیمیایی مشترک مرتب کرده اند.
در نتیجه دانشجویان شیمی و دانشمندان دست اندر کار,نباید خواص همه ی عناصر شناخته شده را حفظ کنند.بلکه آن ها می توانند با نگاه کردن به جدول تناوبی و دیدن اجمالی آن,که آن عنصر معین,به چه خانواده ای تعلق دارد.با دانستن عمومی خصوصیات ,این خانواده ها,شیمیدان می تواند کیفیت  فیزیکی  و شیمیایی اعضای غیر قابل تفکیک آن ها را پیش بینی کند.
درک هر چه بهتر جدول تناوبی به ما کمک می کند تا سیر تکوین آن را طی دویست سال گذشته در یابیم.
تاریخچه:
سال های 1800با کشف بیشتر  و بیشتر عناصر در هر سال,سال های مهیجی برای شیمی بود.هم زمان با کشف هر عنصر,خواص آن نیز مورد توجه قرار می گرفت.
در آن زمان سول هایی برای شیمیدانان مطرح بود همانند:آیا این عنصر با آب واکنش می دهد؟آیا الکتریسیته را هدایت می کند؟آیا صیقلی,کدر,سخت یا شکننده است؟و غیره. هم چنین در این زمان شیمیدانان ,روشی را برای تعیین جرم های اتمی عناصر مختلف پیدا کرده بودند,یعنی آن ها توانستند وزن هر عنصر را در مقایسه با عناصر دیگر محاسبه کنند.
با شناخت بیشتر عناصر,مشخص شد که بسیاری از عناصر  دارای ویژگی های مشابه و مشترکی هستند.شیمیدانان تلاش کردند که جدول بهتری از عناصر را با روشی پر معنی شکل دهند.اولین کسی که الگو های تکرار شونده یا تناوبی عناصر توجه کرد,شیمیدان انگلیسی به نام جان نیوزلند بود.نیوزلند در سال1864جدولی از عناصر کشف شده را بر حسب افزایش جرم اتمی ترسیم کرد.او سپس متوجه شد که هشت عنصری که در یک امتداد قرار گرفته اند,خواص متشابهی دارند.نیوز لند این پدیده را قانون  هشت تایی نامید ,اما این قانون خوب استقبال نشد.در واقع,در یک انجمن شیمی لندن در سال1866,شیمیدانان نیوز لند را با این سوال مسخره کردند که آیا او تلاش کرده عناصر را بر حسب الفبا لیست کند؟زیرا یقیناُ هر جدولی,با طرحی سازگار است.اما مخالفان نیوزلند اشتباه می کردند.او به چیز های مهمی نزدیک شده بود.
سپس سه سال بعد در سال1869 دیمیتری مندلیف,استاد شیمی روس,اولین جدول از چند جدول تناوبی موفق را کامل کرد.مندلیف هم هم چون نیوزلند عناصر شناخته شده را(در آن زمان64عنصر) بر اساس افزایش جرم اتمی مرتب کرد .اما او این کار را را از چپ به راسست و به صورت افقی انجام داد.مهم تر از آن مندلیف هر گاه عنصری را پیدا می کرد که از نظر کیفی با یکی قبل از آن مشترک بود ردیف جدیدی را ایجاد می کرد.در نتیجه هر ستون عمودی شامل عناصری با تعداد یکسان الکترون  ظرفیت و بنا بر این خواص شیمایی متشابهی می شد.
مندلیف به قدری از طرح معرفی شده به وسیله ی جدولش مطمئن بود که وقتی می دید عنصری غایب است یا هنوز کشف نشده,جایش را خالی می گذاشت.حتی جسور تر از این,او جزئیات خواص فیزیکی و شیمیایی عناصر ناشناخته را,که بعداُ کشف می شوند پیش گویی می کرد.سال های بعد,بار ها و بار ها که عنصر تازه ای کشف می شد,مشخص می شد که او ودرست حدس زده بود.
دیمیتری مندلیف,شیمیدان روسی,جدول تناوبی را قانونمند کرد.کار او با شک و تردید پذیرفته شده بود تا این که سه عنصری که او وجود آن ها را با استفاده از جدول پیشبینی کرده بود و کشف شد.تبادل لینک خودکار رندوب - ثبت لینک خودکار رندوب

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By rondweb