تبلیغات
CLSK - لووتیروكسین
 

لووتیروكسین

نوشته شده توسط :سپهر کیهانی
سه شنبه 23 شهریور 1389-09:07 ب.ظ

Levothyroxine Sodium

click down

نام ژنریک

Levothyroxine Sodium

گروه داروئی
Thyroid and Antithyroid Drugs
داروهای تیروئید و ضد تیروئید

زیر گروه داروئی


موارد مصرف

لووتیروكسین برای تشخیص و درمان كم كاری تیروئید، پیشگیری و درمان گواتر و سرطان تیروئید و نیز بررسی عملكرد تیروئید به كار می رود.


مکانیسم اثر

هورمون های تیروئیدی دارای دو اثر آنابولیك و كاتابولیك می باشند و در متابولیسم طبیعی، رشد و تكامل، خصوصاً تكامل سیستم عصبی كودكان نقش دارند.


فارماکوکینتیک

جذب دارو متغیر و ناقص است، ( بین 70-50 درصد) خصوصاً وقتی با غذا مصرف شود. زمان رسیدن به حداكثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن برای 3-1 هفته باقی می ماند. نیمه عمر دارو بسته به وضعیت تیروئید بیمار متفاوت است. در افراد با عملكرد طبیعی تیروئید حدود 7-6 روز، در مبتلایان به كم كاری تیروئید 10-9 روز و در پركاری تیروئید 4-3 روز می باشد.


موارد منع مصرف

این دارو در تیروتوكسیكوز، سابقه پركاری تیروئید، حساسیت به هورمون های تیروئیدی و بیماری های قلبی-عروقی( آنژین صدری، آترواسكلروزیس، بیماری سرخك كرونر، زیادی فشار خون و انفاركتوس میوكارد) نباید مصرف شود.


هشدارها

1. در صورت نارسایی هیپوفیز قدامی یا غده فوق كلیوی قبل از شروع مصرف دارو( برای جلوگیری از نارسایی حاد غده فوق كلیوی) درمان با كورتیكواستروئید باید شروع شود.
2. در افراد مسن، بیماران قلبی-عروقی، بیماران مبتلا به دیابت باید با احتیاط تجویز شود.
3. در بیماران دیابتی ممكن است به افزایش مقدار مصرف داروهای ضد دیابت نیاز باشد.
4. در دوران بارداری ممكن است اندازه گیری تیرو تروپین سرم برای تنظیم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
5. بیماران مبتلا به میكزدم یا كم كاری طولانی مدت تیروئید ممكن است به اثرات هورمون های تیروئیدی حساس تر باشند.


عوارض جانبی

عوارض معمولاً با مصرف مقادیر زیاد دارو ایجاد شده و به صورت درد آنژینی، آریتمی قلبی، طپش قلب، كرامپ های عضلانی، تاكی كاردی، اسهال، استفراغ، لرزش، بی قراری، تحریك پذیری، بی خوابی، سردرد، گرگرفتگی، تعریق، كاهش وزن و ضعف عضلانی بروز می نماید.


تداخل داروئی

در صورت تجویز همزمان با داروهای ضد انعقاد، تنظیم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبین لازم است. كلستیرامین سبب تأخیر و جلوگیری از جذب دارو می شود، بنابراین بین تجویز دو دارو باید 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهای مقلد سمپاتیك اثر دارو را زیاد می كند و در افراد مبتلا به بیماری سرخگ كرونر كه داروی مقلد سمپاتیك دریافت میكنند، خطر تشدید بیماری كرونر وجود دارد.


نکات قابل توصیه

1. دارو به میزان تجویز شده و در زمان معینی از روز مصرف شود.
2. در موارد جراحی و اورژانس پزشك باید از مصرف دارو مطلع گردد.


مقدار مصرف

بزرگسالان : در ابتدا mcg/day100-50(50 میكروگرم برای افراد بالای 50 سال) كه ترجیحاً قبل از صبحانه مصرف می شود و تا رسیدن به متابولیسم طبیعی هر 4-3 هفته 50 میكروگرم به آن اضافه می شود( معمولاً تا رسیدن به mcg/day200-100)، در صورت وجود بیماری قلبی ابتداmcg/day 25 یا 50 میكروگرم یك روز در میان كه هر هفته 25 میكروگرم افزایش می یابد.
كودكان : برای درمان كم كاری تیروئید مادرزادیmcg/day 25 كه تا ظهور علائم خفیف سمیت هر 4-2 هفته 25 میكروگرم افزایش می یابد، سپس برای رفع علائم مقدار مصرف را باید كمی كاهش داد. در میكزدم جوانی( كودكان بالای یك سال) مقدار مصرف اولیهmcg/dayمی باشد


تبادل لینک خودکار رندوب - ثبت لینک خودکار رندوب

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By rondweb