تبلیغات
CLSK - ادویل
 

ادویل

نوشته شده توسط :سپهر کیهانی
سه شنبه 23 شهریور 1389-08:58 ب.ظ

ADVIL or Ibuprofen

click down

نام ژنریک

Ibuprofen

گروه داروئی
Analgesics Anti- inflammatory Drugs and Antipyretics
داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

زیر گروه داروئی


موارد مصرف

ایبوپروفن در تسكین درد و التهاب روماتیسمی ، انواع آرتریت‌(شامل آرتریت جوانان) و دیگر اختلالات عضلانی – اسكلتی به كار می رود. همچنین در درد‌های ملایم تا متوسط نظیر قاعدگی دردناك، دردهای بعد از عمل جراحی، تب و درد در كودكان مصرف می‌گردد.


مکانیسم اثر


فارماکوکینتیک

ایبوپروفن پس از مصرف خوراكی سریعا جذب شده وحداكثر غلظت سرمی آن بعد از 2-1 ساعت ایجاد می‌گردد. 99% دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل گشته و در كبد متابولیزه می گردد. نیمه عمر آن 2-8/1ساعت بوده و از راه ادرار دفع می‌شود.


موارد منع مصرف

این دارو در صورت سابقه وجود آلرژیك شدید از قبیل آنافیلاكسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا پولیت بینی‌ همراه با اسپاسم به علت مصرف آسپیرین ، نباید مصرف شود.


هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:
بیماری‌ التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش(شامل بیماریCrohn، دیورتیكولین، قرحه گوارشی، كولیت اولسراتیو)، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلالات عملكرد انعقادی یا پلاكت‌ها، عیب‌كار كلیه ، استوماتیت و همچنین در بیماران سالخورده ( به علت عوارض كبدی و كلیوی) و بیمارانی كه احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می‌باشد.


عوارض جانبی

ناراحتی دستگاه گوارش نظیر تهوع ، اسهال و گاهگاهی خونریزی و زخم ممكن است ایجاد گردد. عوارض دیگر شامل واكنش‌های آلرژیك به‌ویژه آنژیوادم، برونكواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، سرگیجه، گیجی، اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش و دفع در ادرار می‌باشد.


تداخل داروئی

مصرف ایبوپورفن به همراه مهار كننده‌های آنزیم تبدیل كننده آنژیوتانسین(ACE)، سبب معكوس نمودن اثر ضد فشار خون آنها گردیده و نیز خطر نارسایی كلیوی و افزایش پتاسیم خون احتمالا افزایش می‌یابد. ایبوپروفن همراه با داروهای ضد میكروبی از دسته كینولون‌ها خطر بروز تشنج را افزایش می‌دهند. اثر دارو‌های پائین آورنده قند خون سولفونیل اوره ، احتمالا بوسیله این دارو افزایش می‌یابد. مصرف همزمان با سیكلوسپورین خطر سمیت كلیوی را افزایش می دهد. دفع لیتیم و احتمالا متوتركسات بوسیله ایبوپروفن كاهش یافته و سمیت آنها افزایش می‌یابد. مهار تجمع پلاكتها توسط این دارو و زخم و خونریزی گوارشی در بیمارانی كه تحت درمان با داروهای ضد انعقاد یا ترومبولیتیك هستند، ممكن است خطرناك باشد. اثرات كاهنده فشار خون تریامترن در صورت مصرف همزمان با این دارو ممكن است كاهش یابد. مصرف همزمان این دارو با اسپیرین توصیه نمی‌شود. مصرف همزمان اسید والپروئیك با این دارو خطر بروز خونریزی را به دلیل تداخل در عملكرد پلاكتها افزایش می‌دهد.


نکات قابل توصیه

. در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایی باید با پزشك مشورت شود. زیرا احتمال بروز تنبلی چشم (آمبلیوپاتی) وجود دارد.
2. این دارو نباید بیش از مقدار تجویز شده مصرف شود.
3. در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت ، دوره درمان با این دارو باید كامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممكن است حداقل 2 هفته زمان نیاز داشته باشد.
4. درصورت فراموش شدن یك نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یك یا دو قرص در روز است، به محض به یاد آوردن طی یك یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز است ، به محض به یادآوردن ،‌آن نوبت باید مصرف شده و از دو برابر كردن مقدار مصرف بعدی نیز باید خودداری شود.
5. به منظور بررسی پیشرفت درمان در طول مصرف دراز مدت ، مراجعه به پزشك ضروری است.
6. در صورت مشاهده علائم شبه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی)‌قبل یا همزمان با بثورات جلدی، باید به پزشك مراجعه شود.
7. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.


مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان ضد التهاب، g/day3/2-1/2 در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می‌شود. پس از حصول پاسخ رضایتبخش ، مقدار مصرف باید تا پائین‌ترین مقدار نگهدارنده جهت كنترل علائم كاهش داده شود. در سایر موارد400-200 میلی‌گرم هر 6-4 ساعت بر حسب نیاز مصرف می‌شود.
كودكان : به عنوان ضدالتهاب ، دركودكان6ماه تا 12 سال، ابتدا mg/kg/day40-30 در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می‌شود . پس از حصول رضایتبخش،مقدار مصرف باید تا پائین‌ترین مقدار نگهدارنده جهت كنترل علائم كاهش داده‌شود. به عنوان ضد تب، در كودكان 6 ماه تا 12 سالmg/day5 برای تب كمتر از 17/39 درجه سانتیگراد و mg/day 10 برای تب‌های بالاتر مصرف می‌شود. مقدار مصرف در صورت نیاز هر 6-4 ساعت می‌تواند تكرار شود.


تبادل لینک خودکار رندوب - ثبت لینک خودکار رندوب

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By rondweb